Вівторок, 19.03.2024, 11:00
Вітаю Вас Гість | RSS

Чернігівський колегіум № 11

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Календар знаменних та пам'ятних дат

Шановні читачі!

Пропонуємо Вашій увазі «Календар знаменних і пам’ятних дат». Його мета – нагадати про пам’ятні події, знаменні дати, що відзначаються кожного року. 
У календарі даються фактографічні відомості стосовно кожної дати. Подається перелік дат за місяцями.


СІЧЕНЬ

22
січня

День Соборності України

День об'єднання українських земель УНР і ЗУНР згідно з Актом Злуки від 22 січня 1919 року. Святкується щорічно з 2014 року.

27
січня

Міжнародний
день пам'яті Холокосту

Пам'ятна дата, запроваджена рішенням Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року (Резолюція № 60/7). Відзначається щорічно. Саме цього дня 1945 року Радянська Армія визволила в'язнів найбільшого нацистського табору смерті Аушвіц-Біркенау в Освенцімі.

29
січня

День пам'яті
героїв Крут

Бій, що відбувся 16 (29) січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам'ятне.

ЛЮТИЙ

15
лютого

День вшанування учасників бойових дій на території інших держав

Відповідно до Указу Президента України від 11 лютого 2004 року, 15 лютого в Україні відзначається День вшанування учасників бойових дій на території інших держав. Цей день приурочений до роковин виведення військ СРСР з Афганістану.

20
лютого

День пам'яті «Небесної сотні»

День вшанування пам'яті загиблих мітингувальників «Революції гідності». 21 лютого на Майдані Незалежності у місті Києві відбулось прощання із загиблими повстанцями, яких в жалобних промовах назвали «Небесною сотнею»

21
лютого

Міжнародний день рідної мови

За пропозицією держав-членів ЮНЕСКО Генеральна конференція організації в листопаді 1999 року проголосила Міжнародний день рідної мови, яка вперше святкувалася 21 лютого 2000 року в штаб-квартирі ЮНЕСКО в Парижі. Історія свята має трагічний початок. Дата 21 лютого вибрана тому, що саме цього дня в1952 році загинули п'ять студентів, які брали участь в демонстрації за надання рідній їм бенгальській мові статусу державного в тодішньому Пакистані, частина якого пізніше стала незалежною державою Бангладеш.

БЕРЕЗЕНЬ

27 березня

Міжнародний день театру

Міжнародний день театру відзначається щорічно з 1962 року. Установлений у Відні на 9-му конгресі Міжнародного інституту театру (МІТ) при ЮНЕСКО в 1961 році.

КВІТЕНЬ

1
квітня

День сміху

Неофіційне свято. За традицією, цього дня прийнято жартувати над друзями, членами сім'ї, колегами і т. д. Ці жарти зазвичай спрацьовують, якщо людина забула, який сьогодні день.

7
квітня

Всесвітній день здоров'я

Відзначається щорічно 7 квітня починаючи з 1950 року. Цього дня в 1948 році вступив в силу Статут Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВОЗ).

12
квітня

Всесвітній день авіації та космонавтики. День працівників ракетно-космічної галузі України

12 квітня 1961 року радянський космонавт Юрій Гагарін вперше побував в космосі. Указом Президента України № 230 від 13 березня 1997 року в Україні цей день проголошено днем працівників ракетно-космічної галузі України.

18
квітня

День пам'яток історії та культури

18 квітня — Міжнародний день визначних пам'яток і історичних місць. В Україні це свято встановлене Указом Президента України від 23.08.1999 № 1062/99 на підтримку ініціативи учених, архітекторів, реставраторів, працівників державних органів охорони пам'ятників історії і культури.

Третя
субота
квітня

День довкілля

Свято встановлено в Україні на підтримку ініціативи Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України і громадських природоохоронних організацій. Свято встановлене згідно з Указом Президента України «Про День довкілля» № 855/98.

22
квітня

Міжнародний день Землі

22 квітня 1970 року у США, в Нью-Йорку, студенти, школярі та їхні вчителі вперше організували національний День Землі, запропонувавши зазирнути вглиб екологічних проблем і разом пошукати їх вирішення. З 1990 року цей день проголошено міжнародним, в Україні відзначається з 1992 року.

23
квітня

Всесвітній день книги й авторського права

Ідея святкування виникла в Каталонії, де 23 квітня, в день Святого Георгія — покровителя Каталонії, жінкам вручають троянди, а кожен чоловік може розраховувати на отримання в подарунок хоч однієї книги. Троянда натякає на кров, пролиту Георгієм в битві з драконом, а книжки нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року, день смерті Сервантеса, автора романа «Винахідливий гідальго Дон Кіхот з Ламанчі». У 1996 році ЮНЕСКОінтернаціоналізувала це свято, підтвердивши свою прихильність справі заохочення читання, книговидання і захисту інтелектуальної власності.

26
квітня

Міжнародний день пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф

26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. У вересні 2003 року на саміті СНД Президент України Леонід Кучма запропонував країнам-учасницям Співдружності оголосити 26 квітня Міжнародним днем пам'яті жертв радіаційних аварій і катастроф. Рада голів держав СНД підтримала цю пропозицію.

ТРАВЕНЬ

1 та 2 травня

День Праці

Спочатку 1 травня — День міжнародної солідарності трудящих. 1 травня 1886 року американські робочі організували страйк з вимогою 8-годинного робочого дня. Страйк і супутня демонстрація, закінчилися кровопролитним зіткненням з поліцією. У липні 1889 року Паризький конгрес II Інтернаціоналу на згадку про виступ робочих Чикаго ухвалив рішення про проведення 1 травня щорічних демонстрацій. Вперше день міжнародної солідарності трудящих був відмічений в 1890 році в Австро-Угорщині, Бельгії, Німеччині, Данії,Іспанії, Італії, США, Норвегії, Франції, Швеції і деяких інших країнах.

8
травня

Міжнародний день Червоного Хреста і Червоного Півмісяця

8 травня народився Анрі Дюнан, ініціатор створення цього всесвітнього руху. У серпні 1864-го року він вперше почав обстоювати право на життя, недоторканність і полегшення страждань людей в умовах збройних конфліктів.

8
травня

День пам'яті та примирення

Встановлений 2015 року з метою гідного вшанування подвигу Українського народу, його визначного внеску у перемогу Антигітлерівської коаліції у Другій світовій війні, висловлення поваги усім борцям проти нацизму, увічнення пам'яті про загиблих воїнів, жертв війни, воєнних злочинів, депортацій та злочинів проти людяності, скоєних у роки війни, посилення турботи про ветеранів війни, учасників українського визвольного руху цього періоду, жертв нацистських переслідувань, утвердження спадкоємності традицій воїнів — переможців нацизму та нинішніх захисників Вітчизни, консолідації суспільства навколо ідеї захисту України

9
травня

День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

Свято встановлене з метою збереження пам'яті про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні 1939—1945 років. Неробочий день в Україні. Відзначається з 2015 року, в Україні прийшло на заміну святу «День Перемоги» цього ж року.

Друга неділя травня

День матері

У 1928 році вперше День матері відсвяткував Союз Українок Канади, а в 1929 році свято прийшло до Галичини. Організатором торжеств була Олена Кисилівська, редактор тижневика «Жіноча доля». Законодавчо святкування Дня матері в Україні встановлене Указом Президента від 10.05.1999 № 489/99.

13
травня

День Матері

Міжнародне та локальне свято. В Україні офіційно відзначається щорічно, починаючи з 2000 року.

18
травня

Міжнародний день музеїв

Щорічне свято музейництва. В цей день більшість музеїв працюють безкоштовно і радо показують свої виставкові зали.

Вперше Міжнародний день музеїв відсвяткували в усьому світі 1977 року.

15
травня

Міжнародний день родини

У 1993 році Генеральна асамблея ООН прийняла постанову, що починаючи з 1994 року 15 травня щорічно буде відзначатися Міжнародний день сімей. Зроблено це з метою поглиблення розуміння питань сім'ї та підвищення інституціональних можливостей країн вирішувати серйозні проблеми, пов'язані з сім'єю, на основі комплексної політики.

Третя субота травня

День Європи

Свято, що відзначається в країнах Європейського Союзу 9 травня, а також офіційно в Україні щорічно у третю суботу травня з 2003 р.

День Європи, разом з єдиною валютою (євро), прапором і гімном, є символом ЄС як політичної сили.

29
травня

Міжнародний день миротворців

Міжнародний день, що відзначається ООН щороку 29 травня, а також офіційно відзначається в Україні з 2003 р. згідно із Указом Президента України «Про Міжнародний день миротворців» від 30 квітня 2003 р. № 374/2003. Раніше в Україні відзначався День миротворця.

24
травня

День слов’янської писемності і культури

Згідно з Указом Президента України «Про День слов'янської писемності і культури» від 17 вересня 2004 р. Відзначається щорічно.

31
травня

Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням

Встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров'я, відзначається кожного року. В цей день по всьому світу проходять антитютюнові акції.

ЧЕРВЕНЬ

1
червня

Міжнародний день захисту дітей

Святкується щорічно . Був заснований в листопаді 1949 у Парижі рішенням сесії Ради Міжнародної демократичної федерації жінок. Вперше «Міжнародний день захисту дітей» відзначався в 1950-му році в 51 країні світу.

5
червня

Всесвітній день охорони навколишнього середовища

Міжнародний день ООН, що відзначається щорічно.

26
червня

Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками і їх незаконним обігом

Міжнародний день ООН. У 1987 році Генеральна Асамблея ООН встановила Міжнародний день боротьби зі зловживанням наркотиками й їх незаконним обігом у знак вираження своєї рішучості підсилювати діяльність по створенню міжнародного співтовариства, вільного від зловживання наркотиками.

28
червня

День Конституції України

Державне свято України. Святкується щорічно на честь прийняття Конституції України. Відзначається з 1996 року.

ЛИПЕНЬ

15
липня

День українських миротворців

Верховна Рада України у 2013 році одноголосно прийняла Постанову України № 1165 з метою вшануванням мужності і звитяги, зразкового виконання службових обов'язків, вірності присязі учасників миротворчих операцій та забезпечення збереження пам'яті славетних героїв-миротворців, які загинули під час виконання обов'язків у складі миротворчого контингенту та миротворчого персоналу.

28
липня

День хрещення Київської Русі — України

Державна пам'ятна дата в Україні на честь Хрещення Русі, що відзначається щорічно — у день пам'яті святого рівноапостольного князя Володимира. Відзначається з 2008 року.

СЕРПЕНЬ

23
серпня

День Державного Прапора України

Державне свято України, присвячене одному з її державних символів — Прапору України. Відзначається щорічно з 2004 року.

24
серпня

День Незалежності України

Державне свято України, яке відзначається щороку на честь ухвалення Верховною Радою УРСР Акту проголошення незалежності України, що прийнято вважати датою створення держави Україна в її сучасному вигляді. Відзначається з 1991 року.

ВЕРЕСЕНЬ

1
вересня

День знань

День знань —  державне свято, проголошене 1 вересня 1984 року Верховною Радою СРСР. В Україні та деяких інших країнах, зокрема в країнах СНД, це свято й далі відзначається та збігається з початком навчального року. Першокласники у цей день відзначають «Свято Першого дзвоника».

8
вересня

Міжнародний день грамотності

Один із міжнародних днів, що відзначаються в системі Організації Об'єднаних Націй. ЮНЕСКО відзначає цей день починаючи з 1966 року.

8
вересня

День фізичної культури і спорту

Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи фізкультурних і спортивних організацій та об'єднань громадян…» згідно з Указом Президента України «Про День фізкультури і спорту» від 29 червня 1994 року № 340/94.

22
вересня

День партизанської слави

Свято встановлено в Україні «…на підтримку ініціативи ветеранів війни та з метою всенародного вшанування подвигу партизанів і підпільників у період Великої Вітчизняної війни 1941-1945 років, увічнення їх пам'яті…» згідно з Указом Президента України «Про День партизанської слави» від 30 жовтня 2001 року.

30
вересня

Всеукраїнський День бібліотек

Всеукраїнський день бібліотек встановлений в Україні «…враховуючи великий внесок бібліотек України у розвиток вітчизняної освіти, науки і культури, необхідність дальшого підвищення їх ролі у житті суспільства та підтримуючи ініціативу бібліотечної громадськості…» згідно з Указом Президента України від 14 травня 1998 р.

ЖОВТЕНЬ

1
жовтня

Міжнародний день людей похилого віку

Проголошений 50 сесією Генеральної Асамблеї ООН, відзначається в усьому світі 1 жовтня.

1
жовтня

Міжнародний день музики

був заснований за ініціативою Міжнародної музичної ради (IMC) при ЮНЕСКО, щорічно відзначається у всьому світі 1 жовтня.

Рішення про проведення Міжнародного дня музики було прийнято на 15-й Генеральній асамблеї IMC у Лозанні в 1973 році.

4
жовтня

Всесвітній день тварин

Міжнародний день, спрямований на привернення уваги людства до прав тварин та їх добробуту

Перша неділя жовтня

День працівників освіти

Професійне свято працівників освіти України. В Україні свято встановлено «…на підтримку ініціативи працівників освіти України…» згідно з Указом Президента України «Про День працівників освіти» від 11 вересня 1994 році.

14
жовтня

День захисника України

Президент України 13 жовтня 2014 року підписав указ, відповідно до якого щороку 14 жовтня відзначатиметься День захисника України.

5 березня 2015 депутати Верховної Ради проголосували за президентський законопроект, де передбачається внесення змін до статті 73 Кодексу законів про працю і визначається 14 жовтня як державне свято і вихідний день.

14
жовтня

День Українського козацтва, Свято УПА, Покрова Пресвятої Богородиці

З 1999 року свято Покрови в Україні відзначається як День українського козацтва. Традиційно вважається, що на Покрову у 1942 році було утворено Українську повстанську армію, тому 14 жовтня святкується як день УПА

28
жовтня

День визволення України від фашистських загарбників

Свято, яке відзначається в Україні щорічно, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. Відзначається з 2009 року.

ЛИСТОПАД

9
листопада

День української писемності та мови

День украї́нської писе́мності та мо́ви — свято, яке відзначається щороку в Україні. За православним календарем — це день вшанування пам'яті Преподобного Нестора-Літописця — послідовника творців слов'янської писемності Кирила і Мефодія. Відзначається з 1997 року.

21
листопада

День Гідності та Свободи

Відзначається з 2014 року щороку на честь початку цього дня двох революцій: Помаранчевої революції (2004 року) та Революції Гідності

(2013 року).

21 листопада

Міжнародний день боротьби за ліквідацію насилля над жінками

Генеральна Асамблея ООН оголосила цей день Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства відносно жінок в 2000 році й запропонувала урядам, міжнародним організаціям і неурядовим організаціям проводити в цей день заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до цієї проблеми.

Четверта субота листопада

День пам’яті жертв голодомору

Встановлений Указом президента В.Ющенка  від 21.05.2007.

«…На підтримку ініціативи громадських організацій, Міністерства культури і мистецтв України, Державного комітету України у справах релігій, Державного комітету телебачення і радіомовлення України постановляю:

Установити в Україні День пам'яті жертв голодоморів, який відзначати щороку у четверту суботу листопада »

ГРУДЕНЬ

Друга неділя грудня

День благодій-ництва

Свято встановлено в Україні «…з метою утвердження принципів гуманізму і милосердя, сприяння розвитку благодійної діяльності та на підтримку ініціативи громадських організацій…» згідно з Указом Президента України  від 13 грудня 2007 р.

1
грудня

Всесвітній
день боротьби зі СНІДом

Вперше відзначався 1 грудня 1988 року з ініціативи Всесвітньої організації охорони здоров'я, після того, як на зустрічі міністрів охорони здоров'я всіх країн прозвучав заклик до соціальної терпимості і розширення обміну інформацією щодо ВІЛ/СНІД.
Із того часу Всесвітній день боротьби зі СНІДом відзначається щорічно. Головна мета Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом — звернути увагу суспільства на цю проблему.

3
грудня

Міжнародний день інвалідів

Міжнародний день людей з обмеженими можливостями відзначають 3 грудня. Його проголосила Генеральна асамблея в 1992 році на 47-й сесії у спеціальній резолюції.

10
грудня

День
прав людини

Міжнародне свято, що відзначається 10 грудня за пропозицією Генеральної асамблеї ООН, знаменуючи річницю ухвалення Асамблеєю Загальної декларації прав людини в 1948 році.

6
грудня

День Збройних сил України

Відзначається з 1993 року згідно із постановою Верховної Ради України. Саме в цей день — 6 грудня 1991 року був ухвалений закон України «Про Збройні Сили України».

Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Архів записів
Друзі сайту

Чернігівський колегіум №11© 2024