Субота, 27.04.2024, 12:48
Вітаю Вас Гість | RSS

Чернігівський колегіум № 11

Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

Правила безпечної поведінки.Частина 3

ДЕНЬ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ

Тематичний матеріал для проведення 

"Тижня знань з основ безпеки життєдіяльності"

5. Підготовка та правила поведінки під час мандрівки до лісу

       Ми пропонуємо Вам рекомендації, які включають основні запобіжні заходи, що, можливо, допоможуть вам захистити себе під час відпочинку у лісі, а також позбутися деяких неприємностей.

Підготовка до мандрівки в ліс.

       Повідомте про те, куди ви збираєтесь. Якщо поблизу нікого немає - залиште записку з повідомленням (дата, час відбуття, кількість людей, що йдуть разом з вами, напрямок подорожі і приблизний час повернення).

       Візьміть собі за правило перед походом до лісу подивитися карту або хоча б намальований від руки план місцевості та запам'ятати орієнтири.

       Підберіть зручний одяг та взуття. Вони повинні підходити для місцевості та погодних умов. Запам'ятайте, погодні умови можуть змінитися дуже швидко.

       Дітям краще одягнутися у яскравий кольоровий одяг - він більш помітний в разі їх розшуку.

       Переконайтеся, що все ваше спорядження - у доброму робочому стані. Якщо ви сумніваєтесь, брати ту чи іншу річ, пам'ятайте - зайва вага буде вам заважати.

Поведінка в лісі.

       Домовтеся між собою про сигнали, щоб не загубити одне одного у лісі, особливо на випадок несподіванок, - свистом або голосом.

       Запам'ятовуйте орієнтири під час руху у лісі. Щоб не заблукати - лишайте мітки. Без зорових орієнтирів людина в лісі починає кружляти.

       Виберіть місце для вогнища подалі від кущів та обкопайте його. Ніколи не залишайте вогнище без догляду та не розводьте його у вітряну погоду. Непогашене вогнище може стати причиною лісової пожежі. Не кидайте непогашені сірники на лісову підстилку. Покидаючи місце відпочинку, залийте вогнище водою або засипте піском.

       Ніколи не пийте воду з річок та озер. Найбільш надійні джерела води - струмки. Поблизу місць, де ви побачите мертвих рибу та тварин, взагалі не можна навіть руки мити.

       Будьте обережні, у лісі може бути болотиста місцевість - обходьте її. Болотною водою також не можна користуватися. Поблизу болота, як правило, водиться багато гадюк.

       Пам'ятайте, збирати можна тільки ті гриби та ягоди, які ви добре знаєте. Щоб уникнути отруєння ними, ніколи не куштуйте сирих грибів. Не збирайте гриби та ягоди поблизу транспортних магістралей, навіть їстівні гриби в тих місцях отруйні.

       Уникайте диких тварин. Пам'ятайте, що небезпечними можуть бути і лось, і олень, і лисиця - у людей і тварин близько 150 спільних хвороб. Тварини нападають на людину, якщо вони поранені, перелякані несподіванкою або захищають своє потомство. При явно агресивному поводженні тварин можна використовувати як засіб захисту вогонь або стукати палицею об дерево.

       Уникайте додаткових неприємностей з тваринами, особливо у нічний час, ніколи не залишайте їжу у Вашому наметі або поряд з місцем відпочинку, краще покладіть її на дерево; недоїдки закопайте подалі від місця відпочинку.

       Будьте обережні у випадку зі зміями. У випадку зміїного укусу терміново видушіть з ранки краплі крові з отрутою та висмоктуйте впродовж півгодини, весь час спльовуючи. Цього не слід робити при наявності ранок на губах та у роті. Потім необхідно накласти щільну пов'язку вище місця укусу та негайно дістатися до лікарні.

       Навесні в лісі багато кліщів, які можуть причепитися до тіла. Якщо Вас укусив кліщ, не треба пробувати виколупати його, а слід якнайшвидше дістатися до лікарні.

       Якщо Ви опинилися біля поламаних дерев - не затримуйтесь. Вони спираються одне на одне і можуть впасти особливо під час вітру.

       Не ховайтеся під високими деревами та не залишайтеся на відкритій галявині під час грози, бо блискавка може вдарити у найвище місце.

       Ніколи не пірнайте у незнайомому місці водойму. Спочатку обстежте і переконайтеся у відсутності схованих під водою перешкод (каміння, залізяки, корчі, гострі гілки або мілководдя). Уникайте води зі швидкою течією. Ніколи не плавайте на самоті.

       Якщо Ви заблукали у лісі, зберігайте спокій та уникайте паніки. Якщо ви панікуєте - думати логічно неможливо.

       Негайно зупиніться і присядьте, і більше не робіть жодного кроку, не поміркувавши. Думати можна тільки про одне - як дістатися того місця, звідки починається знайомий шлях.

       Пригадайте останню прикмету на знайомій частині шляху і постарайтеся подумки простежити до неї дорогу. Якщо це не вдається, пригадайте знайомі орієнтири, найкраще залізницю, ріку, шосе, прислухайтесь. При відсутності знайомих звукових орієнтирів, стежок і доріг, виходьте "на воду" - униз за течією. Струмок виведе до річки, річка - до людей. Якщо орієнтирів немає, залізьте на найвище дерево - погляд з висоти допомагає краще зорієнтуватися.

Існує багато способів визначення сторін горизонту:

  • з допомогою компаса: стрілка компаса завжди показує напрям на північ;
  • за положенням Сонця; в основі приблизного визначення лежить врахування часу визначення. При цьому виходять з того, що у північній півкулі Сонце приблизно перебуває: о 7 годині - на сході, напрям тіні показує на захід; о 13 годині - на півдні, тіні від предметів найкоротші, їх напрям завжди показує на північ, о 19 годині - на заході;
  • за Сонцем та годинником - тримайте годинник в горизонтальному положенні, поверніть його так, щоб годинникова стрілка була спрямована на Сонце. Пряма, що ділить кут навпіл між годинниковою стрілкою та напрямом від центра годинника на цифру "1" циферблата, покаже напрямок на південь;
  • за Полярною зіркою - напрямок на Полярну зірку завжди відповідає напрямку на північ. Знайдіть сузір'я Великої Ведмедиці, яке має вигляд ковша із семи яскравих зірок, а потім подумки проведіть пряму лінію через дві крайні зірки "ковша" і відкладіть на ній приблизно п'ять відрізків, що дорівнюють відстані між двома зірками, наприкінці лінії  і буде зірка, що майже нерухомо "висить" цілий рік над Північним полюсом та показує напрямок на північ;
  • за Місяцем - опівночі у своїй першій чверті ")" Місяць перебуває на заході, повний Місяць - на півдні, в останній четверті "(" - на сході;
  • існують і менш точні прикмети, що дозволяють вибрати правильний напрямок. Мурашники завжди розташовуються з південного боку дерева, пенька або куща. Кора більшості дерев з північної сторони грубіша, іноді покрита мохом; якщо мох росте по всьому стволу, його найбільше з північної сторони, особливо поблизу коріння. Річні кільця на пні спиляного дерева розташовані нерівномірно - із південної сторони вони звичайно товщі.

       Просіки у великих лісових масивах завжди зорієнтовані у напрямку північ - південь або схід - захід.

       Правильно користуйтесь вогнем. Він є одним з основних засобів виживання в лісі. З допомогою вогню би можете зберегти тепло, висушити одяг і подавати сигнали. Завжди тримайте сірники у водонепроникному пакеті.

       Уникайте переохолодження . Воно трапляється, коли людина не звертає уваги на холод та не має відповідного одягу і захисту.

       Використовуйте навички та вміння будування схованок. Це допоможе виживанню у лісі, забезпечить вам захист ї тепло.

       Бережіть та економно використовуйте воду. Вона важливіша для вашого виживання, а ніж їжа. Необхідно вибрати велике дерево (або якийсь іншій об'єкт) біля примітного місця і перебувати там. Не лякайтеся сторонніх звуків, необхідно кричати на шуми, бо якщо це звірі, вони злякаються і підуть геть. Це також допоможе тим, хто шукатиме заблукалих.

       Пам'ятайте! Куди б ви не пішли і де б не перебували, ви можете опинитись у екстремальних умовах, тому:

  • знайте приблизно свій шлях мандрівки;
  • майте при собі засоби визначення сторін горизонту;
  • майте одяг, придатний для будь-яких погодних умов;
  • майте достатньо їжі, води, сірників, речей та засобів для захисту свого життя.

6. Пожежна безпека у лісах і на торфовищах

       Там де великі залежи торфу майже кожен рік виникають пожежі. Досить низька температура самозаймання торфу обумовлює його підвищену пожежну небезпеку. Ця небезпека підвищується завдяки наявності на поверхні торфовища сухого торф’яного пилу, який в результаті взаємодії з поривами вітру горить полум'ям. Горіння торфу проходить на поверхні з поступовим вигорянням у глибину пласту. При невеликому вітрі торф горить дуже повільно. При затяжних пожежах на великих площах під час сильного вітру підіймаються  великі маси сухого торфу, та його пилу, які горять полум'ям, створюючи вогняні смерчі, які в свою чергу можуть призвести до загибелі людей, а також знищенню поблизу розташованих будівель і навіть селищ. Також небезпеку  в результаті горіння торфу створюють прогари, які виникають при затяжних пожежах, коли торф прогорає в середину пласту на декілька метрів. В такі прогари можуть попасти люди або техніка. Небезпечний і болотяний газ, який звільняється з під покладів торфу в результаті його прогоряння, і водночас (так як є джерело запалювання)  вибухає. Від  пожеж на торфовищах можуть загорітися також ліса, які розташовані поруч.

       Причини загорянь лісових масивів можуть бути самі найрізноманітніші. До 90% лісових пожеж виникають від недотримання правил пожежної безпеки при поводженні з вогнем в містах праці та відпочинку. При сильному вітрі, такі пожежі розповсюджуються на велику площу, розлітаються іскри і це може стати причиною виникнення пожеж в житлових будинках та спорудах, які знаходяться неподалік. Швидкість розповсюдження пожежі може досягати 15-20 кілометрів на годину. В суху та спекотну погоду причиною загоряння може стати непогашений недопалок, сірник або вогнище.

       В лісі необхідно дотримуватися елементарних правил пожежної безпеки. Вогнища можна розпалювати тільки в тих місцях де немає хвойного молодняку та у безвітряну погоду. Місце розведення вогнища необхідно обкопати навколо, а коли ви вже збираєтесь піти, вогонь треба ретельно загасити за допомогою піску або води. Потрібно слідкувати, щоб не було розлітання іскор від вогнища. Забороняється кидати непогашені недопалки чи сірники.

       Якщо в лісі виникла пожежа, негайно повідомте про це дорослих та пожежно-рятувальну службу 101. Найпоширеніший засіб гасіння вогню - захльостування полум'я віником з гілок листяних дерев. Потрібно рухатись по вогнищу і наносити ковзаючі удари, начебто замітаючи полум'я в сторону, на вигорілу площу. Збивши основне вогнище, при наступному ударі по цьому місцю, віник затримують, прижимають до палаючої кромки і повертають, що дає охолонути горючим матеріалам. Група з 3-5 чоловік за 40-50 хв. може загасити захльостуванням кромку пожежі довжиною 100 метрів. Також, для гасіння лісових пожеж використовують спосіб закидування кромки пожежі рихлим ґрунтом, яке виконують штиковими лопатами. Для цього ґрунт, який забирається лопатою поблизу кромки пожежі, кидають вподовж неї. Грунт, який попадає на горючі матеріали, охолоджує їх та ізолює від повітря. При гасінні спочатку збивають полум'я, а потім, зупинивши пожежу, насипають на кромку шар ґрунту товщиною 6-8 см. Також, якщо поблизу є водоймище - вогонь заливають водою. При цьому починають наступ на вогонь з того боку, куди він рухається, і намагаються оточити район пожежі з усіх боків.

7. Небезпека отруєнь неїстівними грибами

       Гриби можуть привести до отруєння, а іноді й смерті. Отруєння організму викликають токсини, алкалоїди та сполучення важких металів, які містяться в грибах, прикро, що багато людей висновки роблять лише на основі свого гіркого досвіду.

Основні причини отруєнь:

  • вживання отруйних грибів;
  • неправильне приготування умовно їстівних грибів;
  • вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
  • вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі грибі і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

       Симптоми отруєння: нудота, блювання, посилене потовиділення, біль у животі, знижується артеріальний тиск, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиваються симптоми серцево-судинної недостатності.

       Щоб запобігти отруєнню грибами, ми рекомендуємо вам заходи та правила, які необхідні для виконання кожній людині, дотримуйтесь їх.

       Купуйте гриби тільки у відведених для їх продажу місцях (магазинах, теплицях, спеціалізованих кіосках), особливо уникайте купівлі на стихійних ринках. Збирайте і купуйте тільки ті гриби, про які вам добре відомо, що вони їстівні. Не збирайте гриби, якщо не впевнені, що знаєте їх - якими б апетитними вони не здавалися.

       Не збирайте гриби поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно-небезпечних зонах. Перевірте, при можливості, гриби на радіоактивність. Не збирайте невідомих грибів, особливо з циліндричною ніжкою, у основі якої є потовщення "бульба", обрамлене оболонкою.

       Не збирайте грибів з ушкодженою ніжкою, старих, в'ялих, червивих або ослизлих. Ніколи не збирайте пластинчаті гриби. Отруйні гриби маскуються під них. Не збирайте "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюха гриба білого кольору.

       Не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках - вони не завжди відповідають дійсності. Не куштуйте сирі гриби на смак.

       Ще раз перевірте вдома принесені гриби, особливо ті, які збирали діти. Усі сумніви сміливо викидайте. Нижню частину ніжки гриба, що забруднена ґрунтом, - викидайте. Гриби ретельно промийте, у маслюків та мокрух зніміть з капелюшка слизьку плівку.

       Гриби підлягають кулінарній обробці в день збирання, інакше в них утворюється трупна отрута.

       При обробці кип'ятіть гриби 7 хвилин у воді, після чого відвар злийте. Лише тоді гриби можна варити або смажити.

       Обов'язково вимочіть або відваріть умовно їстівні гриби, які використовують для соління, - грузді, вовнянки та інші, котрі містять молочний сік, тим самим позбудетесь гірких речовин, які уражають слизову оболонку шлунку.

       Не пригощайте ні в якому разі грибами дітей, літніх людей та вагітних жінок. Гриби (зеленушка, синяк-дубовик та деякі інші) містять отруйні речовини, які у шлунку не розчиняються. У взаємодії із алкоголем отрута розчиняється та викликає бурхливе отруєння.

       Значна кількість грибів, які досі вважались їстівними, містять мікродози отруйних речовин. Якщо вживати їх декілька днів підряд - також може статись отруєння.

       Суворо дотримуйтеся правил консервування грибів. Неправильно приготовлені консервовані гриби можуть викликати дуже важке захворювання - ботулізм. Гриби, які довго зберігалися, обов'язково прокип'ятіть 10-15 хвилин.

       Увага! Ні в якому разі не довіряйте таким помилковим тлумаченням:

  • усі їстівні гриби мають приємний смак;
  • отруйні гриби мають неприємний запах, а їстівні - приємний;
  • усі гриби в молодому віці їстівні;
  • личинки комах, черви й равлики не чіпають отруйних грибів;
  • опущена у відвар грибів срібна ложка або срібна монета чорніє, якщо в
    каструлі є отруйні гриби;
  • цибуля або часник стають бурими, якщо варити їх разом з грибами, серед яких є отруйні;
  • отрута з грибів видаляється після кип'ятіння протягом кількох годин; сушка, засолювання, маринування, теплова кулінарна обробка знешкоджують отруту в грибах.

       Первинні ознаки отруєння (нудота, блювота, біль у животі, пронос) - з'являються через 1-4 години після вживання грибів, залежно від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів.

       Біль та напади нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Перша допомога при отруєнні грибами.

  1. Викличте Швидку медичну допомогу.
  2. Одночасно, не очікуючи її прибуття, негайно промийте шлунок: випийте 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки, натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту, вживіть активоване вугілля 4-5 пігулок), коли промивні води стануть чистими.
  3. Після надання первинної допомоги, дайте випити потерпілому міцний чай, каву або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс, покладіть на живіт і до ніг потерпілому грілки для полегшення його стану.
  4. 3'ясуйте, хто вживав разом із постраждалим гриби, проведіть профілактичні заходи.

Забороняється:

- вживати будь-яку їжу, алкогольні напої або молоко - це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишечнику;

-  займатися будь-якими іншими видами самолікування.

Запам'ятайте!

Отруєння грибами дуже важко піддається лікуванню. Врятування життя потерпілого залежить від своєчасного надання йому допомоги. Краще недорахувати кількох грибів у кошику, ніж поставити під загрозу здоров'я, а інколи життя своєї родини та своє власне життя.

8. Отруєння рослинами

       Гострі отруєння рослинами зустрічаються звичайно в теплу пору року серед туристів, які вживають незнайомі рослини в їжу, або серед дітей, що відпочивають в літніх таборах, на дачах.

       Інколи гострі отруєння рослинами можуть виникати під час самолікування, коли люди вживають екстракти, відвари трав. Деякі отруйні рослини спричиняють сильні опіки шкіри, слизові оболонки та алергічні реакції при контакті з ними.

       В Україні зустрічаються такі отруйні рослини: беладона, блекота, дурман, паслін, цикута, болиголов, чемериця, вороняче око, вовчі ягоди та інші.

Профілактика отруєнь рослинами:

  • обходити стороною невідомі рослини;
  • не вживати невідомі рослини в їжу;
  • не дозволяти дітям самостійно збирати ягоди;
  • не вживати екстракти трав, що виготовлені без погодження з лікарем;
  • не збільшувати самостійно дозу екстрактів та відварів, призначених лікарем;
  • якщо ви відправляєтесь в подорож, не забудьте захопити з собою аптечку першої допомоги.

Ознаки та симптоми отруєння рослинами:

  • Отрути рослинного походження сильно пошкоджують органи травлення.
  • Симптоми отруєння появляються через 1-2 години.
  • Виникають нудота, блювота, пронос.
  • Сильне зневоднення організму викликає загальну слабкість.
  • При отруєнні ягодами блекоти з’являються запаморочення та галюцинації.

Перша допомога при отруєнні рослинами:

  • Додержуйтесь принципів надання допомоги при пероральних отруєннях.
  • Постраждалому дайте активоване вугілля, сорбенти.
  • Покладіть постраждалого у ліжко.
  • Викличте „Швидку медичну допомогу”.
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
Архів записів
Друзі сайту

Чернігівський колегіум №11© 2024